Beslenme

Çocuklarda Obezite

Obez çocukların %10-20’si obez birer yetişkin olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite besinlerle alınan enerji miktarının metabolizma ve fiziksel aktiviteyle tüketilen enerji miktarını aştığı durumlarda ortaya çıkar dünyada yapılan araştırmaların sonuçları çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan ve aşırı şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin özellikle çocuklarda salgına dönüştüğünü ortaya koyuyor Türkiye de yapılan araştırmaların sonucuna göre ise obezitenin 6-16 yaş arasındaki okul çocuklarında ve ergenlerde görülme sıklığı % 7.5’tir. ideal kilo beden kitle indeksine yada boya göre saptanır. Buna göre kişinin obez olup olmadığı tespit edilir ama sürekli değişime ugradıları için çocuklarda bunu yapmak genellikle zordur.

NEDENLERİ
Bu hastalığın gelişiminde; özellikle annenin doğum öncesi aşırı beslenmesi veya diyabet hastası olması ergenlik dönemindeki dengesiz beslenme (aşırı ve yanlış beslenme ) anne – baba ayrılığı e aşırı televizyon seyretme gibi çevresel faktörler rol oynar okul dışındaki zamanları televizyon ve bilgisayar karşısında hazır gıda yiyerek geçiren çocukların su yerine meşrubat türü içecekleri tercih etmeleri obeziteyi fişekler çocuklarda obezitenin gelişimden genetiğin de önemli bir rolü var araştırmaya göre ebeveynlerin her ikisi de obez olduğunda çocukların obez olma ihtimali %75 iken ebeveynlerinden sadece biri obez olan çocuklarda bu ihtimal% 25-50 ye düşüyor obezitenin gelişimin etkili olduğu kritik dönemler özellikle okul öncesi yaş ve ergenliktir. Obez çocukların %10-20 si ergenlerin %75-80 i ileride obez birer yetişkin oma tehlikesiyle karşı karşıya

OBEZİTE İLE HASTALIKLARA DAVETİYE
Obezite insan vücudunda kalp ve damar sistemi solunum sistemi hormonal sistem sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır. Kalp hastalıkları yüksek tansiyon şeker hastalığı yüksek kolesterol solunum rahatsızlıkları eklem hastalıkları adet düzensizlikleri kısırlık iktidarsızlık safra kesesi hastalıkları taş oluşumu ve bazı kanser türleri obeziteye doğrudan ilişkili olan hastalıklardır ayrıca bu hastalık ; erken ergenlik ortopedik bozukluklar yağlı karaciğer hatalığı uyku apnesi (uykuda solunum durması ) sırt ağrıları ve depresyon gibi pek çok hastalığında ortaya çıkmasını tetikler.

TANI VE TEDAVİ
Obezite insan yaşamını kısaltır ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler bu hastalığın tanısı için kullanılan en yaygın ölçüm vücut kitle indeksi ve bel çevresi ölçümüdür çocuğunuzun obez olmasını önlemek için aldığı kaloriyi kesmeden daha sağlıklı beslenmesini egzersiz yapmasını sağlamak ve bebeklik çağından itiaren önlem almak önemlidir. Çocukların kilosunu azaltmak için en güzel önerilerden biride televizyonun kapatılması ve diziki aktiviteyle yapılan oyunların özendirilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir